W Krakowie, pomiędzy Błoniami a Wolą Justowską, w zielonym i prestiżowym miejscu, właśnie otwiera swoje podwoje pierwszy showroom polskiej marki VANK. Jego pomysłodawcą jest architektka z MORPHO STUDIO – Justyna Friedberg.
Nowoczesny budynek z betonową elewacją, w klimacie fabrycznym, z czarnymi kablami biegnącymi natynkowo i dużymi przeszkleniami, brudnozieloną posadzką żywiczną, a po części winylową, w geometryczny wzór rombów – tak można pokrótce scharakteryzować miejsce, w którym prezentowane są meble VANK. Wejścia do lokalu są trzy i na trzy strefy podzielony jest sam showroom. – Chciałam stworzyć przestrzeń, która odzwierciedli moje myślenie o projektowaniu biura – mówi Justyna Friedberg. – Pokaże, że przestrzeń do pracy powinna być wielofunkcyjna. Pozwolić na pracę w różnych miejscach, w zależności od potrzeb, a nawet nastroju. Mam wrażenie, że mi się to udało. Że na niewiele ponad 100 m kwadratowych stworzyłam przestrzeń wzorcową, która pozwala mi opowiadać klientom o tym, jaka jest moim zdaniem najlepsza wizja współczesnego biura – dodaje.
Patrząc od strony głównego wejścia znajduje się najpierw przestrzeń jadalniana. Z kuchnią, wysokim stołem i hokerami z serii VANK_KRAK. Tutaj również stoi czteroosobowy boks akustyczny VANK_WALL. Dalej jest strefa pracownicza: czytelna, geometryczna, na którą składają się stoły VANK_FOUR, w wersji biurka bench, z przegrodami między biurkowymi VANK_WALL. Jest również ścianka mobilna z tej serii, z tablicą sucho ścieralną z jednej strony. To tutaj pracownicy rozpoczynają swój dzień, zapisując w punktach zadania i plany dnia. Przy biurku VANK_MOVE stoi fotel VANK_FIL. W tej strefie znajdują się również – ustawione przy ścianie – pozostałe fotele marki.
Trzecia przestrzeń to typowa strefa lounge z modułową sofą VANK_BELONG, ikonicznymi fotelami VANK_SITI i VANK_TIMANTI oraz okrągłym stolikiem VANK_PIGI i krzesłami pochodzącymi z różnych serii. Tutaj znajduje się również budka do rozmów telefonicznych VANK_WALL2, zielona, bo stoi tuż przy wejściu na ogródek.
Wspomniane wyżej badania zostały przeprowadzone przez Ethana S. Bernsteina i Stephena Turbana. Zrealizowali oni empiryczny eksperyment, który miał unaocznić, jaki wpływ ma na nasze wzajemne interakcje architektura. W eksperymencie wzięła udział 52 osobowa grupa z firmy pochodzącej z listy Fortune 500. Badania przeprowadzano dwuetapowo: w biurze przed usunięciem barier architektonicznych i już po, w przestrzeni open space. Uczestnicy otrzymali czujniki socjometryczne, mające rejestrować ich komunikację twarzą w twarz, mikrofon odbierający wyłącznie czas i miejsce rozmowy, akcelerometr, rejestrujący ruchy i postawę uczestnika oraz Bluetooth do uchwycenia położenia w przestrzeni. Dodatkowo wzięto też pod uwagę ilość wysyłanych i otrzymywanych wiadomości e-mail oraz aktywność iMessage.
Wyniki badania nie pozostawiły żadnych wątpliwości. Usunięcie barier architektonicznych znacznie, bo aż o 72% skróciło czas poświęcony na rozmowy pracowników między sobą. Dla porównania: przed ich usunięciem czujniki odnotowały średnio 5,8 godzin rozmów na osobę dziennie. Natomiast po, te same osoby kontaktowały się ze sobą bezpośrednio zaledwie 1,7 godzin. Jednocześnie bardzo wzrosła interakcja pośrednia: uczestnicy badania wysłali o 56% więcej wiadomości e-mail niż w pierwszym etapie badania. Podobnie jeśli chodzi o wiadomości iMessage – aktywność wzrosła o 67%. Słowem komunikacja elektroniczna zastąpiła bezpośrednią.
Pomysł na VANK_SPOT zrodził się w głowie Justyny zaledwie kilka miesięcy temu, w trakcie projektowania biura dla jednej z krakowskich firm IT. – Szukałam producenta, którego oferta pozwoli mi wypełnić te trzy strefy biurowe: wejściową, pracowniczą i lounge. Spodobała mi się przy tym rzeźbiarskość i jakość wykończenia mebli VANK, a także otwartość producenta na tworzenie wersji mebli szytych na miarę dla danego projektu. – wspomina Justyna Friedberg. – A skradły mnie ostatecznie boksy akustyczne, które uważam, powinny stać dzisiaj w każdym biurze.
VANK_SPOT to miejsce przede wszystkim stworzone przez architekta, dla architektów, którzy mogą przyprowadzić tutaj swojego zleceniodawcę. Posiedzieć w ciszy w boksie akustycznym. Przetestować siedziska, stoły i biurka. Poznać funkcjonalność i ergonomię mebli, a także zapoznać się z ideą, jaka przyświeca projektowaniu współczesnych przestrzeni do pracy.